Benedykt – podsumowanie diety

Przed świętami zakończyliśmy dietę z gotowanym jedzonkiem dla Bensona. Trwała więc trochę dłużej niż zakładaliśmy na początku, bo 9 tygodni.

Benson dostawał dwa razy dziennie mintaja z ryżem, warzywami i owocami. Dosypywałam mu witamin i różnych otrębów czy siemienia lnianego. Raz dziennie dostawał też olej lniany dolewany do jedzonka. Do tego raz na jakiś czas gotowane jajko, wątróbka i jogurt naturalny. Były obawy, że na gotowanym jedzeniu pies przytyje, ale nam się udało i trzymamy stałą wagę.

Cały czas przyjmuje Calcort, 1/8 tabletki, co dwa dni, czasami, kiedy się nie drapie, co trzy.

Nie jest już tak często kąpany, obecnie raz na miesiąc, ale szampon nadal ten sam – dermatologiczny.

Miałam nadzieję, że na pewno nie całkowicie, ale chociaż trochę, zmiana diety pomoże, tak się jednak nie stało. Kompletnie żadnej różnicy nie zauważyliśmy, a czas kiedy z drzew spadły liście, był najgorszy. W tym okresie, po powrocie za spaceru, moczyłam kawałek ręcznika w wodzie i przemywałam mu pyszczek, fąfle i podbrzusze, co muszę powiedzieć,  troszkę pomagało. Jeśli miał jakieś zarysowanie na podbrzuszu czy otarcie od szelek to smarowałam mu olejem kokosowym – jest to rada od czytelniczki, dziękuję Big Smile

Obecnie wróciliśmy do karmy sprzed próby z gotowaniem i Benek dostaje Purina Pro Plan Sensitive z łososiem.

benson

W listopadzie zrobiliśmy badania moczu i krwi. Wszystkie wyniki były w normie  Big Smile  Zdecydowaliśmy się też, na zrobienie testów alergicznych – serologicznych, czyli takich z krwi. Laboratorium, w którym je robiliśmy, twierdziło, że steryd nie wpłynie na wynik. Pierwszy poziom tych testów, to określenie, czy pies ma alergię pokarmową czy środowiskową. Byłam przekonana, że u nas wyjdzie to i to, okazało się jednak całkiem odwrotnie. Wyniki, na które czeka się około tygodnia, wykazały brak alergii. Na najbliższej wizycie u dr Popiela, pokazaliśmy je, ale jego zdaniem steryd może wpłynąć na wynik testów.
I dermatolog i nasza weterynarka twierdzą, że to, jak Benson się zachowuje, ewidentnie świadczy o tym, że jest alergikiem. Dr Popiel zaproponował nam, zrobienie testów skórnych, gdzie obserwuje się rosnące bąbelki na skórze i od razu widać, co psa uczula. Przed tymi testami, sterydów nie można podawać przez około 3 tygodnie. Na razie nie jest to możliwe, bo Benek nie jest w stanie wytrzymać tyle bez steryda, czekamy więc, aż spadnie śnieg, wtedy podejmiemy próbę wydłużania czasu między tabletkami. Jeśli w takich testach wyjdzie, że pies jest na coś uczulony, robi się odczulenie i nie trzeba już podawać sterydów.

Jeszcze nie jesteśmy na 100% zdecydowani na te testy, bo chcemy Bensona wykastrować na wiosnę, a słyszałam o przypadkach, kiedy uspokoiło to psa na tyle, że pomogło zmniejszyć drapanie.

Omnomnom wcinam dentastixu Big Smile

bensonek

2 przemyślenia nt. „Benedykt – podsumowanie diety

  1. Witam, trafiłam na Twojego bloga, gdy poszukiwałam informacji nt. calcortu. Mój Gizmo również ma podawany ten steryd i również jeździmy do dra Popiela aż spod Poznania. Robiliśmy testy alergiczne skórne i wyszło, że mały jest uczulony na roztocza. Wyszły mu wielkie bąble. Jednak mimo podawania tabletki, kąpieli w szamponie weterynaryjnym, objawy nie minęły, Gizmo nadal się drapie (może nie tak bardzo, no ale jednak). Póki co jesteśmy na gotowanym jedzeniu, ale poważnie zastanawiamy się nad przejściem na karmę Trovet. W następnym tygodniu jesteśmy umówieni z dr. Popielem na konsultację i wtedy stwierdzimy, co robić, by małemu ulżyć.

    1. Cześć,
      my niestety na razie nie możemy zrobić testów, bo przed ich wykonaniem pies musi trzy tygodnie nie dostawać steryda, a Benson nie wytrzymuje nawet trzech dni. Nastawiamy się na próbę wydłużania dni bez steryda późnym latem, gdy nie będzie już tyle roślin kwitnąć. Skoro już wiesz na co Gizmo ma uczulenie, będziesz mu robić odczulanie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>