Ćwierkająca poduszka

Wiosną planujemy wyremontować salon, ale pomysł i plan już są. Ponieważ wieczory teraz takie długie, to stwierdziłam, że to, co mogę, już zacznę przygotowywać.
Zawsze marzyłam o kanapie z wieloma poduszkami i poduszeczkami, ale ceny, tych ozdobnych,  w sklepach są, jak dla mnie, zabójcze. Stwierdziłam więc, że sama zrobię sobie takie, jak mi się podobają.

Pierwszy raz, kupiłam sobie filc rok temu, gdy też nudziłam się w jesienne, długie wieczory. Wtedy robiłam z niego ozdobne kołnierzyki, które wyklejałam różnymi ozdóbkami, typu cekiny.

Len kupiłam na allegro, jednak nie myślałam jeszcze wtedy o tym, co z niego uszyję. Radzę więc najpierw kupić poduszeczkę, na którą będziecie szyć poszewkę. Mi po uszyciu jednej, zostało materiału na połowę drugiej, więc średnio.

Pomysł na tą poduszkę znalazłam w necie.

A teraz konkrety.

Czego będziemy potrzebować:
poduszka, jasiek
materiał, w moim przypadku len
filc, różne kolorki
mulina, nici
zamek
nożyczki
maszyna do szycia

mulina

Przyznam się na początku, że największą trudność sprawiło mi zaplanowanie i uszycie kwadratu z lnu. Nie będzie więc zbliżeń na to jak, np. wszyłam zamek Grimace

poduszka filc

Jeżeli tak jak ja, pierwszy raz bierzecie się za takie „poważne” szycie, to dla lepszego wyobrażenia proponuję zrobić luźne zszycie nitką, zanim pojedziecie maszyną. Mi to bardzo pomogło, bo wyobrażenie sobie, jak wszyć zamek, mnie pokonało.
W zależności od tego jaki materiał wybierzecie, pamiętajcie o tym, że np. len łatwo się strzępi, dlatego lepiej zostawić większy zapas przy zszywaniu, on będzie w środku, więc nie będzie widoczny, a będziemy mieć pewność, że poduszka się nie rozpruje.

Mój wzór ptaszka:

wzór ptaszka

Ptaszki wycinamy z takich kolorów filcu, jakie nam odpowiadają.
Z muliny wyszywamy każdemu krzyżyk, który będzie oczkiem i piórka. Według mnie, fajnie wygląda gdy ptaszki są w dwie strony.

filc
Ja zmieściłam na poszewce 25 ptaszków.

filc
Ważna rada: przyszyjcie ptaszki zanim zszyjecie wszystkie boki poduszki. Łatwiej wtedy operować igłą. Ja na to wpadłam po fakcie, no ale następnym razem już będę mądrzejsza :)

filc

Przyszywałam ptaszki w miarę równych rzędach, ale jeśli macie inny pomysł to próbujcie.

Ile kosztowały materiały?
jasiek 3 zł
len 5 zł
filc 1,5 zł/arkusz
zamek 4 zł
mulinę i nici miałam

filc

EFEKT

poduszka

poduszka

Moim zdaniem taka własnoręcznie wykonana poduszka świetnie nadaje się na świąteczny prezent.

A jak Wam się podoba mój pomysł?

 

Jedno przemyślenie nt. „Ćwierkająca poduszka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>