Hugo – pielęgnacja

Jest to rutyna, którą sami wypracowaliśmy. U nas z Hugo to się sprawdza. Ma miękką i lśniącą sierść, bez kołdunów.

Zacznę od kąpieli.
Myjemy Hugo raz w miesiącu. On za tym nie przepada, więc do łazienki trzeba go zanieść (waży prawie 30 kg), ale gdy już znajdzie się w wannie, to znacząco  nie protestuje. Szampon kupujemy u weterynarza, Virbac Epi – Soothe, dla skóry wrażliwej. Poza tym, że sierść jest po nim bardzo gładka i delikatna, ma on działanie przeciwzapalne. Hugo nie miał nigdy problemów skórnych ( poza trądzikiem młodzieńczym, ale o tym będzie osobny wpis ), to taki preparat działa łagodząco na wszelkie zadrapania. Używamy, go od czasu, gdy Hugo był szczeniakiem. Raz użyliśmy innego, kupionego w sklepie zoologicznym, ale efekt nie był zadowalający, więc do niego wróciliśmy.

Hugo szampon

Moczymy sierść ciepłą wodą, nakładamy szampon i około 10 minut go pienimy, spłukujemy i ponownie, nakładamy i spłukujemy.

Hugo pielęgnacja 1 Hugo pielęgnacja 2 Hugo pielęgnacja 3

Hugo pielegnacja 5

Około 48 godzin po kąpieli, aplikujemy środek przeciwko pchłom i insektom, tak poradzili nam w klinice weterynaryjnej.

Jeśli chodzi o wyczesywanie, robimy to średnio 3, 4 razy w tygodniu. Staramy się, aby wypadało to, co drugi dzień. W okresie linienia, codziennie, albo nawet 2 razy dziennie.
Obecnie używamy do tego trzech narzędzi:

Zgrzebła plastikowego z drutem kolankowym. Doskonale usuwa nawet najkrótsze martwe włoski. Trzeba go używać delikatnie, aby nie zadrapać skóry pieska.

Zgrzebło

Grzebienia prostego. Doskonale rozczesuje długą sierść.

grzebień

Gumowej nakładki na rękę z wypustami. Nie nadaje się ona zbytnio do usuwania niechcianej sierści, ale sprawia psiakowi przyjemny masaż, co pozawala mu stworzyć miłe wspomnienia, związane z wyczesywaniem.

rękawica

Najczęściej zaczynamy od zgrzebła, później używamy grzebienia, a na koniec pielęgnacji, masujemy. W pobliżu zawsze czekają smakołyki i nagradzamy Hugo za spokojne zachowanie. Ważne, aby taki rytuał stał się przyjemnym doświadczeniem, które zbliża psiaka i jego opiekunów :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>