Rugby jest dla gentlemanów

W minioną sobotę, pierwszy raz widziałam mecz rugby i to w dodatku na żywo. Dostaliśmy bilety od naszych znajomych, którzy mieli je od sponsora meczu, niestety nie mogli iść. Nigdy wcześniej nie widzieliśmy rugby, a tym bardziej na żywo, więc skorzystaliśmy z przyjemnością.

W Anglii jest takie powiedzenie: „Football is for hooligans. Rugby is for gentlemans”. To stwierdzenie jest dla mnie troszkę zaskakujące, bo to bardzo brutalna gra. Na meczu, na którym byłam, już w 3 minucie, na boisko wbiegła pomoc medyczna. Jeden zawodnik doznał urazu głowy i musiał opuścić boisko, z krwawiącym łukiem  brwiowym.
Podobno jednak, po meczu wszyscy zostawiają niesnaski na boisku i idą, wspólnie się napić. Zarówno zawodnicy, jak i kibice. Stąd to powiedzenie.

Rugby1 Rugby2 Rugby3 Rugby4 Rugby5

Mi najbardziej podobało się, gdy zawodnicy starali się zdobyć piłkę, po rzucie z out i podnosili lub podrzucali jednego zawodnika.

Rugby6

Kilka podstawowych informacji:
Drużyna składa się z 15 zawodników.
Piłka przypomina jajko, co sprawia, że nigdy nie wiadomo, gdzie się odbije.
Celem gry jest zdobycie większej ilości punktów, niż drużyna przeciwna i wyjście z tego cało. Można to zrobić na kilka sposobów: zdobywając przyłożenie (najcenniejsze 5 punktów), kopiąc podwyższenie, kopiąc drop-goala oraz rzuty karne.
Mecz trwa 2×40 minut. Jeśli konieczna jest dogrywka trwa 2×10 minut.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>